Добре дошли! Моля запознайте се с нашите ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ и УСЛОВИЯ ЗА ПОЛЗВАНЕ
преди да продължите!
Производството, купуването, продаването, разпространението и притежанието на наркотици се наказва от закона в голяма част от държавите по света! Моля запознайте се с местните си закони.

Въпрос относно семената на канабиса.

Предложения и въпроси за Grysty.com
Семена марихуана
Георги.Савов
Мнения: 1
Регистриран на: 25 Май 2020, 04:38
Been thanked: 1 time

Здравейте на всички, извинявам се предварително, разбирам че това не е правилната категория за въпроси и отговори от общ или подобен характер, но не намирам такава или по-подходяща. Все пак, ще направя опит да задам своя въпрос.

На кратко - какъв е статусът на семаната на канабиса в България? Легални ли са както в цяла Европа - третират ги като сувенири или са забранени?

Питането ми идва от спор между мен и приятели, някои от тях се завърнаха от Европа заради кризата но със закупени семена и според тях, смятат, че семената са напълно легални и се третират като сувенири защото живеем в страна членка на Европейският съюз.
Моето лично мнение и страна в спора, е че семената не са легални, факта че аз лично не можах да намеря закон с които са изрично забранени, освен факта, че в семената се съдържат нива на наркотичното вещество над нормата на 0.2 % не означава, че автоматично са разрешени и се третират като сувенири. Според мен факта, че семената се регулират и то много строго за отглеждане с индустриална цел, говори че просто решението се оставя в ръцете на компетентните органи при извършване на тяхната дейност.

Провокиран съм да направя този пост тук, защото в Лекс БГ са задавани подобни въпроси а темите са пълни с какви ли не коментари и нито един не се дори докосва до съществото на въпроса ... За сметка на това намерих тема в този форум, където е споменато, че семената са законни сами по себе си, без обаче да е даден източник на информацията. Ако все пак решите да отговорите на този въпрос, бих се радвал ако такъв линк би бил споделен или съответно някаква пътека към легитимен источник на информация правдоподбна към отговора на въпроса.
Чесно казано, бих се радвал ако съм в грешка, защото приятелите ми не са криминално проявени лица ... Но все пак не съм юрист, програмист съм, и реших, че е достатъчно подходящо да попитам хора с реален опит. Все пак, всеки от нас си носи сам отговорност за действията и със сигурност не бих направил легална консултация в търсенето на по-конкретен отговор в този спор.

Отново се извинявам ако провокирам нежелани реакции във форума, нека този пост и акаунт бъдат изтрити.
Аватар
WDScorpio
СЕО
Мнения: 921
Регистриран на: 03 Дек 2018, 15:59
Has thanked: 84 times
Been thanked: 1874 times

На кратко:
Семената от коноп не представляват наркотични вещества по смисъла на Закона за контрол на наркотичните вещества и прекурсорите, като не са включени в списъците към чл.3, ал.2 от ЗКНВП.
Семената са легални до момента, в които покълнат!

НО

В някой случай при държането на по-голямо количество семена без притежанието на разрешително, издадено от министъра на земеделието и храните МОЖЕ да представлява административно нарушение по Закона за контрол на наркотичните вещества и прекурсорите и Наредба №12 от 24 април 2001 г. за условията и реда за семепроизводство, отглеждане, внос и износ на растения и семена от рода на конопа (канабис) със съдържание под 0.2 тегловни процента на тетрахидроканабинол и за внос и износ на семена от опиев мак.

Update

(2) (Нова - ДВ, бр. 83 от 2012 г., изм., бр. 58 от 2017 г., в сила от 18.07.2017 г.)
Българската агенция по безопасност на храните към министъра на земеделието, храните и
горите осъществява контрол върху дейностите по продажба и преработка на семената от
коноп, непредназначени за посев, с цел производство на храна за животни, както и върху
последващата й продажба
(Изм. - ДВ, бр. 83 от 2012 г., бр. 58 от 2017 г., в сила от 18.07.2017 г.) Внос на
семена от коноп, непредназначени за посев, се осъществява само от лица, получили
лицензия на вносител за внос на семена от коноп, непредназначени за посев. Лицензията
се издава от министъра на земеделието, храните и горите.
(4) (Нова - ДВ, бр. 83 от 2012 г.) Вносители на семена от коноп, непредназначени за
посев, могат да бъдат:
1. юридически лица или еднолични търговци, регистрирани по Търговския закон или
по законодателството на друга държава - членка на Европейския съюз;
2. кооперации, регистрирани по Закона за кооперациите;
3. дружества по смисъла на Закона за задълженията и договорите със седалище и
адрес на управление на територията на Република България, получили регистрация като
производители и/или търговци на фуражи съгласно изискванията на Закона за фуражите.
Публикувай отговор

Обратно към “Предложения, Въпроси и Проблеми свързани със сайта”