Добре дошли! Моля запознайте се с нашите ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ и УСЛОВИЯ ЗА ПОЛЗВАНЕ
преди да продължите!
Производството, купуването, продаването, разпространението и притежанието на наркотици се наказва от закона в голяма част от държавите по света! Моля запознайте се с местните си закони.

Приготвяне на Домашни Торове (DIY)

Направи си сам проекти и домашни решения тук!
Публикувай отговор
Семена марихуана
Аватар
Zafor19
Баш Градинар
Баш Градинар
Мнения: 354
Регистриран на: 19 Окт 2019, 09:53
Has thanked: 1238 times
Been thanked: 855 times

Inna написа: 31 Дек 2020, 09:25
.. Мисля си да капна вътре малка доза от водораслите Гръсти за да го оживя допълнително? Чудех се и за мъничко меласка в него, но засега нищо не съм му сложила.
Хахаха и за малко да си изпусна телефона вътре докато ви ги снимах! 😆
Аз искам да добавя нещо, не че съм много вещ, но ако сметнеш за ненужно не го взимай под внимание. Според мен не ги смесвай, поливай едната седмица с едното и след 2 поливки с другото. Защото всяка тор си има своите микроорганизми и като се смесят започват да воюват едни с други и може да стане различна киселинност или нещо друго. Казвам го защото при мен така се получи миналата пролет сложих микроорганизми от един щам, после полях с Байкал ЕМ1 и пожълтяха китките
Inna
Marijuana Mom
Marijuana Mom
Мнения: 3188
Регистриран на: 03 Дек 2018, 16:20
Has thanked: 7112 times
Been thanked: 4750 times

Да, това е възможно..... Аз имах предвид да капна капка от едните в другите.... И вече го направих🤣Но много мъничко..... Ами ако не се харесат?! хаха това никак не ми дойде наум честно казано и няма и откъде 😁Ще видим, при мен може да не воюват😅Е, мен някак си ми се струва, че една капка или ще им е от полза или нищо, но няма да ги развали надявам се.
Нека каже някой по запознат по биология какво ще стане така? Слажила съм един милилитър от Гръстиро в кофата на моите, която е към 5 някъде.
Inna
Marijuana Mom
Marijuana Mom
Мнения: 3188
Регистриран на: 03 Дек 2018, 16:20
Has thanked: 7112 times
Been thanked: 4750 times

Мисля че няма да бъде никакъв проблем, хората като правят чайове им добавят много повече неща и бактерии, аз съм капнала все пак един милилитър на 5 литра и това е всичко🙄И дори си мисля, че или нещо ще се добави добро или просто нищо, но в никакъв случай зло😊Да се развали чак цялата кофа тор по начин за да не бъде хубава за торене, това просто не ми се вярва....... 🙄
Аватар
Zafor19
Баш Градинар
Баш Градинар
Мнения: 354
Регистриран на: 19 Окт 2019, 09:53
Has thanked: 1238 times
Been thanked: 855 times

Толкова малко не мисля че ще повлияе наистина. Особено ако се изчака преди торене няколко дни да се хомогенизират. Аз при мен ги смесих 1:1 и веднага полях и видимо още на другия ден се сбръчкаха листата и пожълтяха върховете им. Може би трябваше да пробвам първо на една китка само.
Inna
Marijuana Mom
Marijuana Mom
Мнения: 3188
Регистриран на: 03 Дек 2018, 16:20
Has thanked: 7112 times
Been thanked: 4750 times

Ще внимавам, много, много малки концентрации, много рядко, някои дори веднъж и поотделно, да👍👌Да, аз сега скоро не мисля да ползвам нито едните,така че нека се запознаят там и дано се спогодят хаха Малко по натам, защото току що пресадих, а в почвата има разни други неща и не бих искала да прекалявам.
Аватар
firstcitizen
Буден
Буден
Мнения: 1993
Регистриран на: 04 Дек 2018, 20:34
Has thanked: 5554 times
Been thanked: 3486 times

Josep92 написа: 21 Ное 2020, 21:47 Светия Бидон. ;) Накратко останаха ми коприва и чкч и не ми се занимаваше да го прехвърлям в туби. Започнах всеки път като ям банани да хвърлям по някоя друга обелка. Идеята ми е да създам биотор , в който има всичко и да става и за кореново и листно приложения. Давайте предложения кво друго да фърлям вътре ! :mrgreen:
Предложението ми е да не хвърляш бананови обелки вътре. Бана е едногодишно растение и в световен мащаб е една от най-пръсканите култури (конкурират се с гроздето по пръскане с пестициди и фунгициди), защото на банана му трябват 10 литра вода на ден да расте. Това означава, че е богато растение на вода и на сладост, която много вредители и гъби искат да изпапат.
Сърцевината на банана е много по-богата на хранителни вещества. Кората на банан съдържа остатъчни препарати по нея, както и много танини. След скъсване самият зелен банан "плува в химия по поточната линия" до пакетирането.
Ползвал съм години наред бананови обелки, като тор, дори съм тествал с чисто поливане без разреждане. Но тази година изхвърлих на компостера 50 литра тор от бананови обелки на 2 години, защо ли?

Crazy train меласата на върха на ножа е достатъчна за възбуждане на ферментацията, защото действа като мощен старт за микроорганизмите. Ако сложиш много меласа на тора ще има негативен ефект. (все едно става като джънк храна за бактерията) Подобен ефект се случва, като сложиш щипка захар в тестото за хляба.(ускорява фтасването) Но ако сложиш прекалено много захар забавя ферментацията, защото захарта е и консервант. Дозата прави отровата.
При поливане на растения се цели друго нещо и там дозировката на меласата е по-голяма.

Zafor19 това с Байкал Ем1 е редовна грешка... защото са малко щамове и байкала е еФтин и хората си викат то туй са бактерии дай да сложа повече, но тогава наистина се получава доминантност на даден микроорганизъм в почвата и това прави проблем.
Много е важно съотношенето на бактериите и гъбите в почвата. Като във всичко трябва баланс. Ползвал съм Байкал няколко опаковки и имам големи наблюдения над него, ако човек знае как да го ползвал е полезен, но може и лесно да объркаш нещата с него.
Аз лично от на BetterOrganix батекриите и гъбите съм много доволен, а цената е почти като на Байкала. Да опаковката е по-малка, но концентрацията е много по-голяма, както има и много повече щамове микроорганизми (видове) и са в по-добра, и балансирана пропорция.
Ако в Байкала има 150 000 микроорганизма в 1 грам, то в продукта на BetterOrganix са 2 000 000 единици в 1 грам и са много повече видове полезни почвени бактерии и микоризни гъби.
Също така е едно да имаш 150 000 микроорганизма в 1 грам от 1 щам, съвсем друго е да имаш 30 вида бактерии в по-голяма концентрация и още няколко вида ендо и екто микориза.

Не е нужно да се купуват готови продукти. Човек ако знае как може сам да си "събере и възбуди" полезни микроорганизми.

При микроорганизмите дори да сложиш малко, но ако ги сложиш месеци преди това и почвата е леко влажна почвата, микробите ще се развият сами и после като засадиш в почвата ще е много богата на живот, но и микросферата ще се е остановила и ще се е балансирала, както и pH ще се е саморегулирало.
FikiStoraro
Градинар
Градинар
Мнения: 678
Регистриран на: 19 Мар 2019, 15:44
Has thanked: 865 times
Been thanked: 963 times

firstcitizen написа: 01 Яну 2021, 03:28
Josep92 написа: 21 Ное 2020, 21:47 Светия Бидон. ;) Накратко останаха ми коприва и чкч и не ми се занимаваше да го прехвърлям в туби. Започнах всеки път като ям банани да хвърлям по някоя друга обелка. Идеята ми е да създам биотор , в който има всичко и да става и за кореново и листно приложения. Давайте предложения кво друго да фърлям вътре ! :mrgreen:
Предложението ми е да не хвърляш бананови обелки вътре. Бана е едногодишно растение и в световен мащаб е една от най-пръсканите култури (конкурират се с гроздето по пръскане с пестициди и фунгициди), защото на банана му трябват 10 литра вода на ден да расте. Това означава, че е богато растение на вода и на сладост, която много вредители и гъби искат да изпапат.
Сърцевината на банана е много по-богата на хранителни вещества. Кората на банан съдържа остатъчни препарати по нея, както и много танини. След скъсване самият зелен банан "плува в химия по поточната линия" до пакетирането.
Ползвал съм години наред бананови обелки, като тор, дори съм тествал с чисто поливане без разреждане. Но тази година изхвърлих на компостера 50 литра тор от бананови обелки на 2 години, защо ли?

Crazy train меласата на върха на ножа е достатъчна за възбуждане на ферментацията, защото действа като мощен старт за микроорганизмите. Ако сложиш много меласа на тора ще има негативен ефект. (все едно става като джънк храна за бактерията) Подобен ефект се случва, като сложиш щипка захар в тестото за хляба.(ускорява фтасването) Но ако сложиш прекалено много захар забавя ферментацията, защото захарта е и консервант. Дозата прави отровата.
При поливане на растения се цели друго нещо и там дозировката на меласата е по-голяма.

Zafor19 това с Байкал Ем1 е редовна грешка... защото са малко щамове и байкала е еФтин и хората си викат то туй са бактерии дай да сложа повече, но тогава наистина се получава доминантност на даден микроорганизъм в почвата и това прави проблем.
Много е важно съотношенето на бактериите и гъбите в почвата. Като във всичко трябва баланс. Ползвал съм Байкал няколко опаковки и имам големи наблюдения над него, ако човек знае как да го ползвал е полезен, но може и лесно да объркаш нещата с него.
Аз лично от на BetterOrganix батекриите и гъбите съм много доволен, а цената е почти като на Байкала. Да опаковката е по-малка, но концентрацията е много по-голяма, както има и много повече щамове микроорганизми (видове) и са в по-добра, и балансирана пропорция.
Ако в Байкала има 150 000 микроорганизма в 1 грам, то в продукта на BetterOrganix са 2 000 000 единици в 1 грам и са много повече видове полезни почвени бактерии и микоризни гъби.
Също така е едно да имаш 150 000 микроорганизма в 1 грам от 1 щам, съвсем друго е да имаш 30 вида бактерии в по-голяма концентрация и още няколко вида ендо и екто микориза.

Не е нужно да се купуват готови продукти. Човек ако знае как може сам да си "събере и възбуди" полезни микроорганизми.

При микроорганизмите дори да сложиш малко, но ако ги сложиш месеци преди това и почвата е леко влажна почвата, микробите ще се развият сами и после като засадиш в почвата ще е много богата на живот, но и микросферата ще се е остановила и ще се е балансирала, както и pH ще се е саморегулирало.
Тъкмо щях да покажа едни твои снимки от предишни публикации, на които се вижда как на 100-200л бидон слагаш, месала с върха на лъжицата. Относно бананите, какво да ти кажа човек, те са ми най-лесният/достъпният биотор за приготвяне от всички. Купувам си банани на сметка като ми се преядат, мия ги хубаво, ям , хвърлям обелките в тубата, заливам с вода, малко меласа и съм готов......
Когато на готин пич му е кофти, това е блус. Когато на готин пич му е готино, това е реге. Когато на кофти пич му е готино, това е чалга.
Аватар
tribulusmet
Нов Градинар
Нов Градинар
Мнения: 8
Регистриран на: 30 Дек 2020, 05:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Добра или лоша идея е да се полеят саксиите с чай комбуча ( зелен чай подсладен с бяла кристална захар и ферментиран с предимно оцетни бактерии ) ? Пия от тая гадост с литрите и имам натрупани количества медузи .
Аватар
firstcitizen
Буден
Буден
Мнения: 1993
Регистриран на: 04 Дек 2018, 20:34
Has thanked: 5554 times
Been thanked: 3486 times

tribulusmet написа: Добра или лоша идея е да се полеят саксиите с чай комбуча ( зелен чай подсладен с бяла кристална захар и ферментиран с предимно оцетни бактерии ) ? Пия от тая гадост с литрите и имам натрупани количества медузи .
Да и не 🤣 хаха
Комбучата може да се ползва в предварителната подготовка на почвата. Като разредиш Комбуча чай с вода и напръскаш почвата или компост, така стимулираш по-бързо за разпада на материалите в почвата. Веднъж сложих от гъбата на дъното на една саксия и после засях семки отгоре, растенията бяха добре, но повече не бих го направил. Да, Комбучата има полезни хранителни вещества в нея, които ще бъдат изпапкани от растението.
За растения който обичат кисело pH на почва, като розите, нарциси, невен и много други можеш да ги полееш с разреден чай комбуча 1:10 (1 час Комбуча и 10 части престояла вода)
На компостера не веднъж съм си слагал от гъбата и на компостера добре му се отразява Гъбата. Комбучата е най-ефективна при компостера, но там не трябва да се прекалява, както с всичко.

Аз също дълго време пиех Комбуча чак по едно време го ползвах като заместител на бира и на безалкохолна бира. Като спреш бирата дори и временно... понякога ти се допива нещо различно от вода, чай и сок.
Бяла кристална захар да слагаш за ферментацията не е ок. Да получава се, но бялата кристална захар е джънк фуд за бактериите. Много по-качественна ферментация ще получиш ако ползваш меласа (3-та варка). Също така Комбучата изменя много pH не само в почвата, но и в човешкият организъм. При прекомерно натрупване може да има негативен ефект върху човешкият организъм. (не при всеки е така, но при някой хора стават негативни ефекти) Дозата прави отровата...
Поради ред причини спрях да пия Комбуча, както спрях да пия и Зелен чай, но това е друга тема на разговор и си е мой личен избор. Ти можеш да правиш каквото искаш.

Всъщност по-добрият вариант от комбучата е домашният ябълков оцет, но не от ябълки, вода и захар, а от чист ябълков сок изцеден от хубаво почистени ябълки и нищо друго. Ябълката е много по-богата и полезна на вещства от зеления чай, защото зеления чай има и негативни ефекти. Ябълковият оцет прави същата гъба.
Една супена лъжица от натурално чист ябълковият оцет е много по-полезна от 1 литър комбуча чай с кристална захар.
Ябълковият оцет е по-полезен и за растенията. Яблъковият оцет е по-полезен и за човешкото тяло и не случайно разкалцира Епифизната жлеза. Ябълковият оцет може да се ползва и против вредители.
Комбучата от зелен чай и кристална захар е като джънк фуд в сравнение с чист ябълковият оцет, които е като натурален елексир.
Имам и снимки по темата, но когато имам време ще ги споделя.

viewtopic.php?f=8&t=369
Inna
Marijuana Mom
Marijuana Mom
Мнения: 3188
Регистриран на: 03 Дек 2018, 16:20
Has thanked: 7112 times
Been thanked: 4750 times

Приятели,пробвали ли сте да торите с червено цвекло?!Аз не съм,но преди време Ветрушката беше споделил,че е взел някакво ново гуано,в което са добавили и екстракт от цвекло за цъфтеж.Това ми направи впечатление и взех да разглеждам клипчета за цвеклото като тор.Ето едно,съвсем елементарно иначе се приготвя.Съдържа доста неща,калций,магнезий,калий,витамини....Повечето клипове са индийски,от БГ нищо не намерих:DИ сега гледам в къщи имам няколко цвекла,чудя се дали да не им дам по някое време и такова?Мисля че това би ни разнообразило още арсенала на тези,които сами обичаме да си правим торове,но не съм го пробвала досега и мисля да им сипя,само че по-разреденко,отколкото го сипват на клипа.......:)
https://www.youtube.com/watch?v=zdw7L0y ... eryChannel
Публикувай отговор