Добре дошли! Моля запознайте се с нашите ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ и УСЛОВИЯ ЗА ПОЛЗВАНЕ
преди да продължите!
Производството, купуването, продаването, разпространението и притежанието на наркотици се наказва от закона в голяма част от държавите по света! Моля запознайте се с местните си закони.

Свещеният Хляб

Нещо за хрупане
Семена марихуана
Аватар
firstcitizen
Буден
Буден
Мнения: 1993
Регистриран на: 04 Дек 2018, 20:34
Has thanked: 5554 times
Been thanked: 3486 times

Хлябът е свещената храна, основа на много традиции и свещени практики през вековете. Разбирането на символизма на житото и свещената традиция свръзана с него изисква едно благородно отношение към към хляба. В много култури и религии е забранено да се играе или тъпче хляба, защото хляба символизира тялото на Твореца. Отношението ни към хляба показва съзнателното и подсъзнателното ни отношение към Твореца и към живота като цяло (към Творението). Ето защо тази тема е специално създадена за Хляба за да почетем достойно Свещеният Хляб.

Основното значение на думата Мая (индуизъм) е нещо, което има силата да заблуждава и да поражда илюзии. Мая означаващо вселената на двойствените явления, която е положена върху абсолютната реалност, Брахман, с цел да го скрие. Така и маята в състава на огромно количество хлябове, които се продават по търговските мрежи в Света, има силата да заблуждава и да вкарва ума в заблуждения, че от мая зависи дали хлябът е свещен, а не от древните и вечни традиции.
Прикачени файлове
Хляб с Квас
Хляб с Квас
Квас (Мая)
Квас (Мая)
Аватар
firstcitizen
Буден
Буден
Мнения: 1993
Регистриран на: 04 Дек 2018, 20:34
Has thanked: 5554 times
Been thanked: 3486 times

Правенето на домашен хляб е истинско забавление, удоволствие и радост. Веднъж започнеш ли да си месиш хляба и забравяш за купуван хляб от магазина. Хляба от магазина няма нищо общо с домашния, ама нищо общо!!!

Правил съм си експерименти дори с мая от пакетче, която я дават 1 пакетче за 500 грама брашно, а аз с 1 пакетче съм правил 3 хляба с 1000 грама брашно, като по-специфичното нещо е че съм ползвал изворна вода и няколко капки меласа за да стимулирам бактериите. Хляба от търговските мрежи има в пъти над завишените норми мая, а за качеството на брашното да не говорим.

В следващите снимки ще видите хлябове с мая, със сода и с квас. Както и такива с яйца и такива без. Когато консумирах животински продукти, обичах да добавям сурватка(цвик) в тестото за хляба. Когато правех сирене и извара, цвика отвиваше за приготвяне на хляб.

Няколко години след омесването на първият ми хляб, приготвянето на хляб се е превърнало в ритуал за мен. Защото отварям прозореца за да вкарам Природата при мен (Природата е навсякъде около вас и понякога е нужно само да отворите прозореца за да я пусните при вас), измивам си много добре ръцете, изчиствам си мислите, когато меся мисля какво правя (процеса) и си пея или свиря, говоря му на хляба (наричам му), като си измислям собствени думички, а не пея едно и също всеки път. Благодаря за изобилието, което е достигнало до мен и се моля да достигне изобилие и до другите по Света. Понякога самият процес много ме разчувства.
Прикачени файлове
sveshteniqthlqb4.jpg
sveshteniqthlqb3.jpg
sveshteniqthlqb2.jpg
sveshteniqthlqb1.jpg
sveshteniqthlqb.jpg
kuf16.jpg
kuf15.jpg
hqbbbbb2.jpg
hqbbbbb1.jpg
hqbbbbb.jpg
hlehelhel.JPG
hlebhelbhebl3.JPG
hlb.JPG
helbhleb.JPG
heke.JPG
bro.JPG
Аватар
firstcitizen
Буден
Буден
Мнения: 1993
Регистриран на: 04 Дек 2018, 20:34
Has thanked: 5554 times
Been thanked: 3486 times

Този е от по-старите ми опити, но специфичното в него е че е квасен хляб с канабис и канабис масло (заради това е толкова мазен).
Хляба е квасен и ръчно правен. За брашно съм ползвал каквото имам.(привърших пакетите и слагах от каквото имам по колкото имам ) Сложил съм му лимец, ленено, пшеничено и ръжено брашно. Дори за това се наложи да го направя в по-малка тавичка, че не ми стигна за нормалната порция която правя. Другото което съм направил е че съм сложил 2 глави коз просто за подправка (вкус) и около 75 гр канабисмасло (вместо мазнина ). Също така му добавих 100 грама конопено брашно . (конопеното брашно се прави от студено пресовани конопени семки и тяхната обвивка )Хляба стана много тежък. Сигурно имаше няколко килограма нищо, че не е много голям .
Прикачени файлове
konopenhlqb2.jpg
konopenhlqb1.jpg
konopenhlqb.jpg
Аватар
firstcitizen
Буден
Буден
Мнения: 1993
Регистриран на: 04 Дек 2018, 20:34
Has thanked: 5554 times
Been thanked: 3486 times

Още хляб :)
Прикачени файлове
fc157.JPG
fc156.JPG
fc151.JPG
Аватар
firstcitizen
Буден
Буден
Мнения: 1993
Регистриран на: 04 Дек 2018, 20:34
Has thanked: 5554 times
Been thanked: 3486 times

Знам, че има още много какво да уча за Хляба. Ще се радвам ако споделите с нас, как приготвяте вашия хляб и разбира се снимки :)
Дори само когато ме мързи и не ми се чака да правя квасен хляб и си правя обикновен с мая на които му слагам брашно, мая, изворна вода, шипка сол (последно време се въздържам от солта, защото бактериите обича сладкото), капка меласа хляба става в пъти по-добър и вкусен от това, което мога да си купя от търговската мрежа. Месеното започна да ми доставя истинска радост и удоволствие.
Прикачени файлове
HolyBread8.jpg
HolyBread7.jpg
HolyBread6.jpg
HolyBread5.jpg
HolyBread4.jpg
HolyBread3.jpg
HolyBread2.jpg
HolyBread1.jpg
Inna
Marijuana Mom
Marijuana Mom
Мнения: 3188
Регистриран на: 03 Дек 2018, 16:20
Has thanked: 7112 times
Been thanked: 4750 times

Тъй като нямаше сега откъде да взема квас реших да си започна едно квасче и да го снимам,после ще снимам и хляба(само да не отиде към провали хахахаха).Кваса може да се прави с най-различни там хмелове и тн,има различни рецепти,но аз нямам нищо под ръка и затова си го правя по-най елементарния начин-пълнозърнесто(или някакво хубаво брашно,но бяло не използвам за тази цел,не знам дали става),вода и малко нещо сладко(но не мед,защото е антибактериален,а и без сладкото може да се мине,просто ужким по-бързо да стане).Разбърквам го,правя го малко по-течно от тесто(то се втечнява и още след време)и всеки ден го бъркам докато видя,че почва да шупва(с мехурчета и сякаш се газира леко)и тогава или го използвам за замесване на тесто или му добавям още малко брашно за да се подхрани.Това сега ми се струва малко малко количество,така че може след някой ден да му сложа още някоя лъжичка брашно и трябва да се бърка.После видимо става киселичко и на мехурчета,но без да е гадно или мухлясало.После си оставям от тестото,защото то е вече с бактерии и така си продължавам...….Чувала съм,че може да се изсуши на "парички"с подходящи размери за един хляб и да се държи сухо.
Прикачени файлове
P1010296.JPG
Аватар
firstcitizen
Буден
Буден
Мнения: 1993
Регистриран на: 04 Дек 2018, 20:34
Has thanked: 5554 times
Been thanked: 3486 times

Inna написа: 12 Юли 2019, 14:53 Тъй като нямаше сега откъде да взема квас реших да си започна едно квасче и да го снимам,после ще снимам и хляба(само да не отиде към провали хахахаха).Кваса може да се прави с най-различни там хмелове и тн,има различни рецепти,но аз нямам нищо под ръка и затова си го правя по-най елементарния начин-пълнозърнесто(или някакво хубаво брашно,но бяло не използвам за тази цел,не знам дали става),вода и малко нещо сладко(но не мед,защото е антибактериален,а и без сладкото може да се мине,просто ужким по-бързо да стане).Разбърквам го,правя го малко по-течно от тесто(то се втечнява и още след време)и всеки ден го бъркам докато видя,че почва да шупва(с мехурчета и сякаш се газира леко)и тогава или го използвам за замесване на тесто или му добавям още малко брашно за да се подхрани.Това сега ми се струва малко малко количество,така че може след някой ден да му сложа още някоя лъжичка брашно и трябва да се бърка.После видимо става киселичко и на мехурчета,но без да е гадно или мухлясало.После си оставям от тестото,защото то е вече с бактерии и така си продължавам...….Чувала съм,че може да се изсуши на "парички"с подходящи размери за един хляб и да се държи сухо.
Евала, че сте почнали да си правите квас. Първият път за да стане кваса трябва да го изчакаш поне 7 дни. Долива се само изворна вода и се бърка с дървена лъжица. (това е заради дрождите) Как да разбереш, че кваса е готов? По миризмата. Трябва да има миризма на зелена кисела ябълка (НЕ на оцет) тогава кваса е готов за ползване. Да, кваса трябва да се "храни" с брашно и с изворна вода.

С бяло рафинирано брашно тип 500 не можеш да хванеш квас, защото няма нужните неща в него. Можеш да хванеш квас с пълнозърнесто брашно(на пълнозърностното брашно люспичките правят магията на кваса) .
Но когато имаш квас вече можеш да го храниш с обикновенно бяло брашно и изворна вода.

Можеш да добавиш капка меласа за да активираш и ускориш процеса. (буквално меласата е достатъчно да е на върха на дървената лъжица.
Можеш да сложиш на чашата отгоре едно парцалче/марля или хартия с ластик. Така хем ще диша и хем няма да пада прах в кваса.

Това, че прави балончета е нормално и точно така трябва да прави.

Кваса ти ще е готов за ползване, когато чашата се напълни до горе с квас. При ползване можеш да ползваш почти всичкият квас и да оставиш съвсем малко по дъното за да го нахраниш на ново за да започне процеса отново. След като веднъж е хванат кваса просеца става много по-бърз.

Ще забележиш, че дори на обикновенн хляб с квас няма нищо общо с това, което можеш да си купиш от магазина. Хляба с квас е и много по-хранителен. Една филия хляб с квас държи много повече сито на стомаха от колкото магазинският хляб.

Рецепта за хляба:
70% брашно
20% квас
вода

Умесва се тесто. Втасва 2-3 часа, след като втаса 2-3 часа започваш да го прегъваш през 30 минути в продължение на още 2-3 часа. Попринцип се слага в купа да втаса пак. След като е почти втасало може да се пече или да се прибере в хладилник за 8 часа. Ако е стояло 8 часа в хладилника се вади, климатизира и се пече на 220 градуса 10 минути и още 30 минути на 180 градуса (общо се пече 40 минути).

Има и друг вариант: След като се омеси, втасва 2-3 часа. След това се оставя в хладилник за 8-10 часа. На сутринта се вади, оформя се и се оставя да втасва около 3 часа и се пече на 220 градуса 10 минути и още 30 минути на 180 градуса (общо се пече 40 минути).

Тия часове на втасването не трябва да се преминават, защото хляба може да се вкисне.

Успех с хляба.
Inna
Marijuana Mom
Marijuana Mom
Мнения: 3188
Регистриран на: 03 Дек 2018, 16:20
Has thanked: 7112 times
Been thanked: 4750 times

Добре,ще пробвам тази рецепта.То се надигна,има мехурчета,но все още не киселее,така че предполагам,че не е готово.....Исках да си направя и да си оставя квас,защото много добре ми влияе на корема този хляб,а от месенето ми става хубава кожата на ръцете.....:)Малко техниката на месене не ми е много ясна,но се получава горе долу добре:)Ще снимам какво става.Имам два вида брашно в нас-ръжено и спелта и мисля да ги смеся?Или да направя две отделни?
Inna
Marijuana Mom
Marijuana Mom
Мнения: 3188
Регистриран на: 03 Дек 2018, 16:20
Has thanked: 7112 times
Been thanked: 4750 times

Хлябът ми стана..на пoдметка!!!:DИзобщо не се наду и не втаса като хората,мисля,че използвах кваса не готов и май и не беше достатъчно количество:)Мъжа ми каза,че щял да си счупи зъбите хехехехе но го изядохме,като го намазах с доматен сок и му настъргах кашкавал,запекох го въвъ фурната за кратко и поомекна до ядлива форма:DЗа по-сигурно не купих друг хляб и не му оставих избор,трябваше да го изяде хаха Оставих си квас за втори опит и една специалистка ме посъветва да му сложа и малко бяло брашно,че то е по-ситно и по-лесно с е надува,отколкото само с пълнозърнестите;)Друг път смятам ако видя,че не се надува да си направя пърленки с малко сода,а не да го пека за хляб...…...
Аватар
firstcitizen
Буден
Буден
Мнения: 1993
Регистриран на: 04 Дек 2018, 20:34
Has thanked: 5554 times
Been thanked: 3486 times

Inna написа: 18 Юли 2019, 13:30 Хлябът ми стана..на пoдметка!!!:DИзобщо не се наду и не втаса като хората,мисля,че използвах кваса не готов и май и не беше достатъчно количество:)Мъжа ми каза,че щял да си счупи зъбите хехехехе но го изядохме,като го намазах с доматен сок и му настъргах кашкавал,запекох го въвъ фурната за кратко и поомекна до ядлива форма:DЗа по-сигурно не купих друг хляб и не му оставих избор,трябваше да го изяде хаха Оставих си квас за втори опит и една специалистка ме посъветва да му сложа и малко бяло брашно,че то е по-ситно и по-лесно с е надува,отколкото само с пълнозърнестите;)Друг път смятам ако видя,че не се надува да си направя пърленки с малко сода,а не да го пека за хляб...…...
Не се притеснявай с времето ще стават все по-добри хлябовате ти. На нас със съпругата ми в началото също ни ставаха на подметка, но после станаха по-добри. Практика трябва, никой не се е родил научен. Да, малко бялото брашно ще помогне, а също така би помогнало ако сложиш повече квас.

Примерно аз в началото месих супер непохватно, но сега съм му хванал цаката и хоп-хоп и е готово. Повече време ми отнема миенето... . Въпреки, че задобряхме от време на време ни се случват и на нас да объркаме нещо. Наскоро загорихме хляба. Казах на съпругата ми да извади хляба, а след това тя на мен ми каза да извадя, и забравихме и двамата и хляба поизгоря, но беше вкусен. Изядохме го всичкия. Вярно, че ако не беше загорял щеше да е още по-хубав, защото кората му нямаше да е толкова препечена, но въпреки това всичко се изяде от хляба (Дори и кората). Мисълта ми е, че грешки се случват, така че давай смело със следващият опит.
Публикувай отговор