Добре дошли! Моля запознайте се с нашите ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ и УСЛОВИЯ ЗА ПОЛЗВАНЕ
преди да продължите!
Производството, купуването, продаването, разпространението и притежанието на наркотици се наказва от закона в голяма част от държавите по света! Моля запознайте се с местните си закони.

Clones and Cloning / Клонинги и Клониране

Цялата важна информация на едно място
Публикувай отговор
Семена марихуана
Аватар
Sofia Cannabis
Градинар
Градинар
Мнения: 2307
Регистриран на: 04 Май 2019, 00:46
Has thanked: 3485 times
Been thanked: 4731 times

Искам да напраравя отворене тема относно клонинги и клониране.
Виждам доста от хората тук са правили клонинги и имат доста различни начини за клониране които се използват.
Също така виждам че има хора които си отглеждат през цялата година почти без прекъсване и все пак предпочитат семена вместо клонинги.

Хората с опит в органика ако може да споделят органичният начин на клониране (мед, алое вера и др.)
Хората които използват хормони и минерални торове ако може да споделят препочитаните марки и продукти.

Има ли нещо което пропускам тук и каква основната причина повечето хора да предпочитат семена (няма две еднакви семки) вместо да си правят клонинги?
Разбирам че трябва да има разноонбразие, но ако имаш перфектното растение (или две) никой ли не иска да си го отгледа няколко пъти след това ?
Най-добрата трева е домашно отгледаната трева.
www.youtube.com/@SofiaCanna
#БГКоноп
Аватар
firstcitizen
Буден
Буден
Мнения: 1993
Регистриран на: 04 Дек 2018, 20:34
Has thanked: 5554 times
Been thanked: 3486 times

Има тема за клонирането в раздела с Важните теми, но така и не ми остана време да кача информацията подготвил съм 1 папка с лична информация и снимки за клонирането, как го правя вкореняването на клонинги. Истината е че много градинари не знаят, как да правят клонинги и най-тъжното е че ги е страх да пробват, а то е елементарно. Нужно е само да се спазват елементарни условия за светлина, температура и влага. (слаба светлина и висока влага) Аз лично обичам да подрязвам листата на резниците, които ще ми бъдат клонинги и така им задавам тон, че не искам нова листна маса, а корени. Общо взето съм ползвал всякакви възможни методи и в почва, и във вода, и във вати (не ги харесвам) и в кокос и с лактофил вкоренилте, и с клонекс и с root1t, както и бактерии и микориза. Буквално клонирането ми се е превърнало в детска игра.

Най-лесно ми е да забъркам 50% чернозем с 40% кокос и 10% биохумус от червени калифорнийски червей и да боцна резниците в този почвен микс. Дори без нищо друго те ще се вкореният при това с доста голям % успеваемост. В чкч-то има бактерии, които спомагат за това.

Иначе съм ползвал и подобрени техники. Алое + кокосова вода е много добър резултат.
Кокосовата вода подобрява вкореняването и развитието на клонингите, както и общата издържливост на растението. (много добра комбинация за вкоренител е е кокосова вода и алое вера) Кокосовата вода подобрява растежа на корените на растението, няма значени от семената или клонинг. Кокосовата вода е богата на минерали, витамини, аминокиселини, цитокинини и естествени захари. В допълнение кокосовата вода има хидратиращи свойства, които го правят отличен органичен тор за канабиса и а хубава напитка за утоляване на жаждата на човек.

Канабисът се възползва от органичните характеристики на кокосовата вода заради естествени аминокиселини, протеини, мастни киселини и въглехидрати в кокосовата вода. Всъщност, кокосовата вода може да земни много торове, които се продават по гроушоповете. Растенията торени с кокосова вода стават по-високи при растежа и имат по-малко разстояния между възлите, а освен всичко това кокосовата вода стимулира допълнително растежа на главите. (буквално от главите изникват глави в различни посоки, което прави кокосовата вода и уникална цъфтежа тор ). Нека сега да разгледаме цитокинините, открити в кокосовата вода, и какво прави с растението за канабис.

Цитокините или зеаатин, както понякога са известни, са ензими, сигнализиращи клетките на корена да се разделят(делят) и развият допълнителни корени в различни посоки. Този процес е известен като цитокинеза, която е важна за развитието на растението, за да има по-бързо усвояване на вода и хранителни вещества. В канабисато растение, цитокинините са полезни за насърчаване на същия бърз растеж на корена и клетъчното делене. Това означава, че растението има повече достъп до вода и хранителни вещества и поради тази причина растението има подобрен растеж. Цитокините също са от съществено значение за сигнализиране за по-бързо клетъчно делене на нови разклонения и странични разклонения, както и стимулиране на растежа на листата и уголемяването на стомати (порите или по-известни като устите) в листата. Когато тези функции се комбинират, можете да си представите какъв експлозивен растеж се случва в растението. По-бърз темп на растеж означава също повече добив и по-бързо бране. Кокосовата вода е един истински природен феномен.

Освен всички останали блага на кокосовата вода в нея се съдържат полезни микроорганизми, които допълнително стимулират растежа на растението. Писъл съм подробно за кокосовата вода в Приготвяне на Домашни Торове (DIY).

НО когато започнах да ползвам К+AMINO и ROOTBETTER на BetterOrganix вкореняването стана детска игра. Буквално по-добър вкоренител от микроорганизмите и микоризата няма! Все пак микоризата е най-старта симбиоза позната на земята и точно гъбите са помогнали на алгите да изградят корен и да излязат на сушата. Буквално потапям резника в съвсем малко RootBetter, колкото да полепне по влажния срез малко зеолит инокулиран с бактерии. На мястото където е срязано клончето растението си пуска сокове по които лесно се полепва RootBetter.

Не случайно името на RootBetter е такова.... съдържа зеолит заразен с 15 щама ендо микориза, 15 щама екто микориза и плюс бактерии в нужните пропорции.

Зеолита допълнително спомага вкореняването:

Увеличава скоростта на покълване на семена.
Увеличава скоростта на поникване.
Подпомага растежа и масата на корена.
Намалява изтичането и изпарението на основни хранителни вещества като амоняк, азот и фосфор ... Задържа влажността и хранителните вещества в кореновата зона .
Подпомага аерирането чрез предотвратяване на уплътняването на почвата.
Високите способности за задържане на хранителните вещества, намаляват нуждата от обработките с торове, които се изискват всеки сезон.
Намалява миризмите, причинени от различни торове и оборски тор.
Предотвратява изгарянето на корена с контролирано освобождаване на амоняк 100% естествен и изключително подходящ за органично градинарство.
Зеолитите са много ефективни като дистрибутор на вода. Те ефективно подпомагат разпределянето на водата около капковите линии и са особено ефективни в пясъчните почви. Зеолитите имат способността да абсорбират до 55% от теглото си във вода, след което бавно освобождават водата, тъй като растението се нуждае от това.
Зеолита прави същото и с торове и други хранителни вещества, съхранява хранителни вещества и ги освобождава в градината. Действително действат като удивителен унищожител на мирис - полезен ако ползвате някакъв вид оборска тор.
Също така е чудесно за абсорбиране на битовите миризми и особено за абсорбиращия амоняк. Ето защо, голяма добавка към вашата котешка постеля и идеална за използване в рибните аквариуми



Използване на зеолит във вашата градина

Зеолитът обикновено се предлага в прахообразна или гранулирана форма.
Когато използвате Зеолит, носете ръкавици и очила, за да предпазите очите си, особено при ветровито време.
Зеолитът е ефективен за детоксикация на почвата, предотвратява изтичането и като бустер за торене. Около 50 грама на квадратен метър. Ако работите с саксийни растения, смесете около 5% зеолит в сместа за засаждане.

Зеолитът е напълно екологичен. Такъв невероятен продукт, който не само ще детоксикира вашата почва от вредни тежки метали, презарежда вашите торове в растението, абсорбира миризми, предотвратява изтичане и действа като естествен умокрящ агент. Зеолита е много ефективна и безопасна алтернатива за поставяне на химикали във вашата градина.
Той може да се използва под формата на прах за прахови листа и да помогне за намаляване на заплахите от много общи растителни вредители. Зеолита изгонва вредителите, а не ги убива.

Водораслите също са много добри за вкореняване.

НО буквално дори само в почва или само във вода могат да се вкоренят растнията, но от това каква техника ще ползваш зависи, колко бързо ще се вкоренят клонингите.
Inna
Marijuana Mom
Marijuana Mom
Мнения: 3201
Регистриран на: 03 Дек 2018, 16:20
Has thanked: 7131 times
Been thanked: 4756 times

Използвам случая да попитам клонекса като му е изтекъл срока,а е толкова много (то се ползва по една капка и не мога да го свърша аз поне в моите гроуове)да го махам ли?тази година изтекъл го ползвах,всичко се вкорени пак(с изключение които аз премокрих и тн и прецаках),но другата си мисля направо в почва подходяща за целта,без джифита и без вати ще е.Дали д а го хвърля,той е почти цял,но е от по-миналата година?Не съм го цапала иначе,сипвам си отделно в друго нещо.
За клонинги ще си направя среда мек торф,лека,супер дренирана с много зеолит,перлит,съвсем мъничко тор от червей(колкото за бог да прости хаха),а може и въобще без никаква тор,само да мека,въздушна и рохкава,пък с някакви бактерии за вкоренител.По принцип съм забелязала,че не трябва да е много торна,съвсем слабичка някаква и определено да не е сбита...….Пробвах миналата година в чист тор от червей,малко е силничък така,но пак малко по-бавни няколкото такива си се хванаха.За вкоренител още не съм решила какво да ползвам,но друг клонекс няма да взимам,защото и малката опаковка ми е много,иначе него си го харесвах.
Мен лично клонингите ме кефят много повече отколкото от семка.Тук малко е труден достъпа до готови(макар че сега колегата даде линк и за клонинги в своята тема),трябва ти да си ги направиш или някой да ти ги подари:)
kot
Баш Градинар
Баш Градинар
Мнения: 452
Регистриран на: 16 Дек 2018, 02:59
Has thanked: 200 times
Been thanked: 1006 times

Не мисля, че е развален. Пишат толкова кратък срок на годност сигурно за да си купуваш пак и пак. Всичко е пари.

Иначе от семка е много по-удобно за мен. Слагам семките и след месец почвам цъфтежа. А ако трябва да правя клонинги ми трябват месеци. Трябва ми и отделно помещение за майките. Отделно грижа.
Аватар
Sofia Cannabis
Градинар
Градинар
Мнения: 2307
Регистриран на: 04 Май 2019, 00:46
Has thanked: 3485 times
Been thanked: 4731 times

firstcitizen, Inna благодаря за изчерпателните отговори.
Все пак мисля че за да се стане по-разпространено може би по-лесна схема за правене на клонинги може да се измисли. Без да се смеват толкова много неща.
Прави сте че с различните смеси и опит се получават по-добри резултати и все пак искам да покажен че с минимални усилия и материали могат много лесно да се клонират растения.
Може ли да предложите схема с една основа за клониране и един стимулатор за корени например КОКО + ROOTBETTER органично или КОКО + Clonex не органично.

Ако може да се обясни за поддържането на перфектните условия (температура,влага,светлина) малко повече. Всеки тук има различен метод най-вероятно, колкото повече хора се включат по-добре

Kot ако нямаш допълнително място за отглжедане на Майки, можеш да режеш клонинги продължително от растенията които отглеждаш точно преди да ги сложиш да цъфтят. firstcitizen Както каза че трябва много слабва светлина в процеса на вкореняване, ако запазиш тази светлина новите растения ще имам много бавен растеж. След като обереш реколтата ги слагаш на по-силната светлина за 14 дни (защото използваш КОКО) и след това можеш да ги сменяш на 12/12.


Тук показва как може да се клонира без почти нищо допълнителни да се купува всяко растения си е отделно.


Най-добрата трева е домашно отгледаната трева.
www.youtube.com/@SofiaCanna
#БГКоноп
kot
Баш Градинар
Баш Градинар
Мнения: 452
Регистриран на: 16 Дек 2018, 02:59
Has thanked: 200 times
Been thanked: 1006 times

Мислил съм го това, да резна горната част на растенията като станат на 3 седмици примерно и да ги държа 2 месеца докато не изцъфтят основните, но не става. Трябва ми отделна стая, поддържане на определена температура, влага, занимавка. А и не отглеждам цялогодишно. Давам едни пари за семки и си спестявам работа.
Аватар
ManuGinobili
Градинар
Градинар
Мнения: 52
Регистриран на: 19 Юли 2019, 17:47
Has thanked: 39 times
Been thanked: 86 times

Ако имате време и малко семки може да вегитирате семка за около месец, след което да нарежете цялото растение на клонинги и ще имате нови поне 10.
Аватар
Sofia Cannabis
Градинар
Градинар
Мнения: 2307
Регистриран на: 04 Май 2019, 00:46
Has thanked: 3485 times
Been thanked: 4731 times

Аз основно използвам кубчета за клониране и с времето все повече започнах да използвам Rockwool, сега това е единственото което използвам.
Тук са няколко сники от root riot plugs с тях не е задължително да се използват допълнителни хормони.
Прикачени файлове
20160918_094509.jpg
20160918_094517.jpg
20160918_095943.jpg
713ENxV5-aL._SY679_.jpg
713ENxV5-aL._SY679_.jpg (58.74 KiB) Преглеждано 3293 пъти
Най-добрата трева е домашно отгледаната трева.
www.youtube.com/@SofiaCanna
#БГКоноп
ne4o
Баш Градинар
Баш Градинар
Мнения: 60
Регистриран на: 03 Дек 2018, 16:07
Has thanked: 128 times
Been thanked: 122 times

Аз сега пробвам да вкореня 6 резника Ибискуси, в импровизиран Bubbler box.По принцип трябва да има капак, но Ибискуса и без балончета си пуска корени, просто имам машинка за въздух с камък и реших да пробвам.Имах свободна кутия,въздушна помпа за рибки,камък,плуващи шайби от непромокаем дунапрен и Нецъфтяща Китайска роза....
Идеята е да се вкарва кислород във водата, а балончетата се пукат на повърхността и пръскат капки към листата
Прикачени файлове
IMG_20190801_225227.jpg
Inna
Marijuana Mom
Marijuana Mom
Мнения: 3201
Регистриран на: 03 Дек 2018, 16:20
Has thanked: 7131 times
Been thanked: 4756 times

Да ви споделя нещо интересно за джифитата(ноа з май няма да ги ползвам за в бъдеще),което го показах и в моята тема,а иначе го видях на клип.Един градинар загряваше кана с кипяща вода и напоява джифитата с нея,вместо в студена.Смисъла е,че веднага се надуват моментално,равномерно,няма нужда да ги чакаш и натискаш и най-важното,че с врялата вода се убиват потенциални патогени в джифитата преди употреба и мен наистина ми се струва,че по-рядко гният след тази процедура.Но трябва да с е изчка добре да изстинат преди да се боцнат в тях клонки разбира се.Така че винаги,когато ползвам джифи(особено от по-долнопробните от големите вериги,защото имаше и китайски и с тях имах най-много скапани клонинги,поне да не са и заразени)ги заливам с вряла вода.След като са изстинали и леко изстискани(защото не трябва да тече вода от тях,да са обилно напоени,но все пак не прекиснати)може вече да се заразят с нещо полезно и така шанса да изгният клонките в тях намалява доста.
Друго ,което понякога може да ги забави,прецака:когато ги сложите в средата им,където ще се вкореняват по-добре после не ги местете и тръскайте за д а могат спокойно да си се вкореняват,иначе понякога се спира процеса,разместват се,движат се,а е добре за да стане по-бързо да не се движи самото клонингче в джифито или в каквото е поставено.При тръсване и разместване биха могли(аз съм я носила кутията насам натам и пак са се хващали,но за д а минимализираме опасностите ако трябва да я местите нека е много внимателно и плавно) и да загният,да проникне патоген между стъблото и средата и тнТова не знам за директно във вода дали би важало,май не толкова.По същата причина пръскайте повече кутията по стените или самите клонинги ,но с много финна пръскалка с фина мъгла,която не ги клати,а не да ги шляпате с вода:)Ако ви е тъпа пръскалката по-добре тогава стените.И силна светлина им пречи доста,но може да си държите кутията в сенките на големите ви растения,подобно както би се случило в природата.Или на каква да е слабичка крушка синкава светлина,на прозорец,но задължително да не ги огрява никога директно слънце.Слънцето и сушата са тотално противопоказни.
Всички иснтрументи,кутията,всичко трябва да е старателно почистено и дезинфекцирано иначе гниене и мухъл се случват.
Принципно аз като ги нарежа и наглася за вкореняване предпочитам да им се падне тъмен период за няколко часа,това също съм чела че улеснява вкореняването.
Тор и силна храна пречи вкореняването и на младите корени,затова не с е тори докто нямат развита коренова системка сигурна и да с апуснали по някое листо видно,че растат вече,а растението майка също е желателно да не е предобрено с азот и други торове,когато ще се реже от него.

самите клопнинги преди да бъдат топнати във вкоренител(който всъщност не е задължителен)могат да поседят в някакъв подходящ подпомагащ разтвор,примерно аз съм ги държала в тор от червей,но много слаб разтвор или във вода с бактерии или друго подобно,което допълнително помага за предпазване от гниене и вкореняване,върбова вода,вода с алое или нещо купено специализирано.Не е задължително,но може да помогне.
Публикувай отговор

Обратно към “Индекс на Важните Теми”