Добре дошли! Моля запознайте се с нашите ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ и УСЛОВИЯ ЗА ПОЛЗВАНЕ
преди да продължите!
Производството, купуването, продаването, разпространението и притежанието на наркотици се наказва от закона в голяма част от държавите по света! Моля запознайте се с местните си закони.

Въпроси от бъдещ фермер

Цялата важна информация на едно място
Публикувай отговор
Семена марихуана
Аватар
firstcitizen
Буден
Буден
Мнения: 1993
Регистриран на: 04 Дек 2018, 20:34
Has thanked: 5554 times
Been thanked: 3486 times

Темата е за въпроси от бъдещи градинари.
Аватар
firstcitizen
Буден
Буден
Мнения: 1993
Регистриран на: 04 Дек 2018, 20:34
Has thanked: 5554 times
Been thanked: 3486 times

Nikolay8888 написа: 24 Апр 2019, 07:56 Здравей,имам и аз поръчка от 20 дни но нищо не идва.Само да те питам брат, с коя куриерска фирма пристигнаха .
Nikolay8888 написа: 24 Апр 2019, 21:19 Колеги, моля ви кажете поръчки от seedsman.com с коя кириерска фирма придтигат .Или с пощата идват ,имам поръчка от 20 дни и все още нищо :roll:
Здравей, от seedsman трябва да са ти дали код за проследяване. Виж къде е пратката, както и куерската фирма с която ще пристигнат. Поръчката трябваше вече да е при теб, защото обикновенно не се бавят толкова много.. Обади се на куриерската фирма в България и ги питай., къде са ти нещата. (Куриерската фирма в България и в чужбина се различават, така, че следи и за промяна в проследяващия код, както и за препратката в друг сайт) Обикновенно на тракинга стига едно ниво (малко преди доставка) и стой така дори вече след като са ти се обадили от куриерската фирма и се променя статуса чак като си вземеш пратката.

Също така можеш да пишеш на support-та на seedsman, като на тях ще трябва да им дадеш номера на поръчката си.

Нали си дал актуален телефонен номер за контакт? От куриерите се обаждат, като пратката е на адрес.
zzigzag
Градинар
Градинар
Мнения: 77
Регистриран на: 02 Мар 2019, 13:03
Has thanked: 40 times
Been thanked: 110 times

Искам да го топирам преди последното разклонение и да клонирам отрязания връх
Дали ще се получи и кога да го отрежа? Цветето е на 22 дни.
Прикачени файлове
C360_2019-04-28-10-34-50-839.jpg
Аватар
firstcitizen
Буден
Буден
Мнения: 1993
Регистриран на: 04 Дек 2018, 20:34
Has thanked: 5554 times
Been thanked: 3486 times

zzigzag написа: 28 Апр 2019, 10:41 Искам да го топирам преди последното разклонение и да клонирам отрязания връх
Дали ще се получи и кога да го отрежа? Цветето е на 22 дни.
Да, можеш да топираш и ще се получи.
Как искаш да я оформиш като храст? Какъв сорт е? (Индика или Сатива доминант) На вън ли ще я гледаш?

Добро правило е да се преброяват възлите. Възел на стъблото, където клоните растат от главното стъбло, а конопените растения са склонни да ги развиват по двойки. Разстоянието между възлите се нарича "вътрешно разклонение". Междинната система в стъблото, което расте от един възел до следващия. Растенията Индика са склонни да имат много къси вътрешни разклонения, тъй като тези растения са "къси и сбити". Растенията Сатива, които са по-високи, имат по-дълги вътрешни разклонения. За топиране на канабис, трябва да имате поне 4 възела и за предпочитане 6 или 8 възела. До този извод съм достигнал от наблюдения през моята призма. (всеки може да топира различно. Едни ще ти кажат по-рано, а други по-късно. На мен ми харесва така и вярвам, че така е и най-добре от хормонална гледна точка за растенията, но колкото човека питаш толкова различни мнения ще получиш) Топирането на четирият възел е по-рисково, отколкото топиране с шестят възел тъй като здравето на растенията се подобрява с възраста на растението, защото колкото е по-голямо толкова по-бързо се възстановява от стреса.

Предпочитам топиране след 3-ят възел (реално се пада 4-ят топиран) или ако имам повече време за вегетация и ако ще се гледа външно го топирам след 5-ят възел (реалният топиран е 6-ят). По възможност предпочитам второто, защото растението има повече листна маса с която може да фотосинтезира и да се възстанови по-бързо.

При топиране давам малко допълнително торове, полезни почвени бактерии и ензими, защото за възстановяването растението има нужда от хранителни вещества., както и за интензивният растеж Ако почвеният микс е достатъчно добър не добавям нищо допълнително, като торове.

Предпочитам да топирам малко преди да изгаснат лампите. Така използвам и светлиният режим за възстановяване, а и след това за стимулиране на растежа.

При топиране фокусът на растението се променя от отглеждане на единична апикална пъпка (връх) в производство на множество върхове. Това се случва, защото възлите под точката на топиране вече имат достъп до много светлина, а и вече основният връх го няма и за това растението влага енергията в другите върхове. След топиране растението незабавно преминава в режим на възстановяване след като се отстрани горната част на крайната пъпка, това е травмиращо за растението. При оптимални условия и грижи възстановяването означава растеж, така че да компенсира загубата, растението започва да расте и както го прави, повече върхове излиза от възела точно под точката на топиране.

Също така резника които ти остане от топирането можеш да се опиташ да го вкорениш и да направиш клонинг от него. Така получавам двоен ефект... основното растение, което е топирано + бонус клонинг (още едно растение).{Макар, че клонинги предпочитам от долни разконения заради хормоните за вкореняване, а не от върха, но и от върха се получават хубави клонинги с малко усилия}
Ако няма да правя клонинги топирам при не толкова развито разклонение за да спестя "време и енергия" на растението да развива нещо, което ще отрежа. Но отново го правя при (4-то и/или 6-то разклонение).

Колко литра ти е саксията?
zzigzag
Градинар
Градинар
Мнения: 77
Регистриран на: 02 Мар 2019, 13:03
Has thanked: 40 times
Been thanked: 110 times

Мерси за изчерпателния отговор.
Растението е Sativa-Euphoria na Dutch poison .
Саксията е 2,5 л
Цветята,ще ги изнасям навън.Не исках да чакам толкова дългои( до 6-то) разклонение,първо защото ще станат много големи,може сакисята да им стане малка и риска при пренасянето става доста голям.Така,че ще направя всичко,което ме посъветва след още едно ,4-то разклонение.И аз имам идеята да получа две в едно-клонинг от топирания връх.Евентуално след като ги засадя навън,ще ги топирам още веднъж или два пъти,като целя да получа по-ниски и с повече еквивалентни разклонения.
Аватар
firstcitizen
Буден
Буден
Мнения: 1993
Регистриран на: 04 Дек 2018, 20:34
Has thanked: 5554 times
Been thanked: 3486 times

Можеш и сега да я топираш
zzigzag
Градинар
Градинар
Мнения: 77
Регистриран на: 02 Мар 2019, 13:03
Has thanked: 40 times
Been thanked: 110 times

...а след като го отрежа и му сложа вкоренител,директно в почва ли да го вкореня,или да го оставя във вода?
P.S По-горе съм допуснал грешка.Растението е Durban Poison на Dutch poison но също е Сатива.
Аватар
firstcitizen
Буден
Буден
Мнения: 1993
Регистриран на: 04 Дек 2018, 20:34
Has thanked: 5554 times
Been thanked: 3486 times

zzigzag написа: 29 Апр 2019, 12:36 ...а след като го отрежа и му сложа вкоренител,директно в почва ли да го вкореня,или да го оставя във вода?
P.S По-горе съм допуснал грешка.Растението е Durban Poison на Dutch poison но също е Сатива.
Да, режеш го под ъгъл. Най-лесно се реже със скалпел или бръснарско ножче. След като го отрежеш под ъгъл резника го "топваш" във вкоренителя. Самият резник при среза е влажен от соковете на растението и лесно "полепва" вкоренителя точно на среза. След това го слагаш в почва.

За вкоренител предпочитал RootBetter на BetterOrganix (ендо и екто микориза + положителни почвени бактерии в нужните пропорции). Това е най-ефикасното нещо, което съм ползвал!
Пробвал съм и с на Лактофол вкоренителя (дори имам още от него, които така стои от години), пробвал съм и root!t и много други неща... получава се. Независимо дали ще ползваш Лактофол, root!t, RootBetter (BetterOrganix) или нищо, пак се получава!
Дори само комбинация между алое + кокосова вода също е уникален вкоренител.
В биохумуса от чкч има бактерии които спомагат вкореняването.
Дори без нищо специално само "чернозем" пак се получава.

Във вода става бавно. Аз предпочитам в почва да ги вкоренявам. Правя почвен микс за клонинги от чернозем + кокос + чкч .

Не ме кефи само във вода, нито във вати, нито в перлит. Просто в почва ми се получава достатъчно добре и съм доволен от резултатите в почва и за това продължавам да ги вкоренявам в почвени микс. (било то и в "кал")

Тази тема ще ти е полезна при правенето на клонинги:
Клониране: Стъпка По-стъпка

Тези дни ако ми остане повече време ще добавя пост в темата за Клониране: Стъпка По-стъпка с подробни изображения и стъпки. (от много време се каня да го направя и вярвам, че ще е полезно за много хора, които нямат опит с вкореняването на клонинги. Като цяло е много лесно. )
zzigzag
Градинар
Градинар
Мнения: 77
Регистриран на: 02 Мар 2019, 13:03
Has thanked: 40 times
Been thanked: 110 times

Супер, много полезно
Ще опитам в почва директно. Предполагам трябва да е по-влажна?
Аватар
firstcitizen
Буден
Буден
Мнения: 1993
Регистриран на: 04 Дек 2018, 20:34
Has thanked: 5554 times
Been thanked: 3486 times

Да, почвата трябва да е влажна, но не тряба да е подгизнала! Ако почвата е подгизнала има риск от загниване на стеблото. (стеблото потъмнява, омекав и загнива). Почвата не трябва да е суха, не трябва д ае подгизнала, но трябва да е влажна.

Също така в началото клонинга трябва да го "пръскаш" листно с вода, защото резника няма корен с които да си набавя водата и резника предимно оцелява и се развива, като получава вода през прорите на листата (Сомата). Така, че в началото ще тряба да гопръскаш листно с вода докато пусне коренче, но и почвата трябва да е леко влажна за да го стимулираш пускането на корен. (през среза също получава вода и хранителни вещества от почвата, но много по-малко и предимно ще се надява на водата през стоматите в листата)

Клонинги се правят много лесно в прозрачна пластмасова кутия, само гледаш листата да не се допират до стените на кутията. Идеята е, че като затвориш кутията се получава "мини парник" в които влагата на въздуха е висока. Кутията трябва да се отваря всеки ден за да влиза нов кислород вътре, както и да проверяваш дали има нужда клонинга от пръскане с вода или не.
Можеш и по-рядко да я отваряш, но това увеличава шанса от загниване на клонингите.

Можеш и в аквариум да направиш клонингите. (които го ползваш за мини парник) Можеш от найлони и дъскички да си направиш нещо, Имало е случай да ползвам метални тръби за скеле и да ги увия с найлон за да направя мини парник за клонинги. Правил съм си мини парник и от найлонова торбичка... Реално можеш да измислиш 101 неща, които да ползваш за "парник за клонинг". Можеш и без "парник". но нещата се случват по-бавно и по-трудно, защото на клонинга да се вкорени му трябва висока влага на въздуха. и слаба светлина.
Трябва му слаба светлина. Силната светлина го пребива. Една слаба cfl-ка е напълно достатъчна (било то 5 вата), клонинги стават и на естествена слънчева светлина, но не трябва да има директно слънчева светлина върху него. (ако е на Слънце то резникна трябва да е на сянка, защото силната светлина и топлина пребива клонинга)

Леко влажна почва, пръскане с вода по резника и проветряване за свеж въздух, мини парник в които да поддържаш влага на въздуха около 85%, температурата около 22-24 °C и слаба светлина. Това му трябва на клонинга. Може и без вкоренител.
Ако ще ползваш вкоренител то домашно направен сок от свежо листо на алое вера + кокосова вода от "зелен" кокосов орех разредени във вода са в пъти по-добър вкоренител от на Лактофол, root!t и от повечето неща, които можеш да намериш на пазара, като вкоренители.

Мини парници разсад/клонинги продават от 3 до 30 лв, но честно да ти кажа можеш да си направиш от толкова много неща мини парник, че няма смисъл да купуваш готов. Ако нямаш найлон можеш и от стреч фолио да си направиш мини парник. От толкова много неща можеш да направиш мини парник за клонинги ... огледай се във вас и ще ти дойдат куп идей.

Ето тук примерно NinjaDuck е направил мини парник за клонинги от по-голям съд в които е сложил работните саксиики с резниците и отгоре е сложил едно парче стреч фолио. (дали отгоре ще е стреч фолио, найлон, парче стъкло или нещо друго ти решаваш) Идеята е проста, да до пуска светлина, но да задържа влагата в "мини парника"

Идея за мини парник за клонинги от на NinjaDuck дневника
Публикувай отговор

Обратно към “Индекс на Важните Теми”