Добре дошли! Моля запознайте се с нашите ПОЛИТИКА ЗА ПОВЕРИТЕЛНОСТ и УСЛОВИЯ ЗА ПОЛЗВАНЕ
преди да продължите!
Производството, купуването, продаването, разпространението и притежанието на наркотици се наказва от закона в голяма част от държавите по света! Моля запознайте се с местните си закони.

Какво е най-важно при избор на осветление?

Семена марихуана
lag
Градинар
Градинар
Мнения: 42
Регистриран на: 03 Ное 2023, 17:16
Has thanked: 41 times
Been thanked: 42 times

Здравейте, дано въпросът със светлината е интересен и за останалите във форума! Колебая се за първи опит каква лампа да взема, от различната информация по сайтове и форуми се обърках КОЕ ТОЧНО Е НАЙ ВАЖНО :) ? Спрял съм се на Lumatek LED Zeus 600W PRO 2.9 , но забелязвам, че доста от хората тук ползват Марс хидро 150w ! Палатката ще е 120/120/ 200 !
Моля кажете, лампата ли е най-важният фактор и съответно по скъпата лампа ще компенсира ли леките грешки и пропуски на новобранец?
Inna
Marijuana Mom
Marijuana Mom
Мнения: 3188
Регистриран на: 03 Дек 2018, 16:20
Has thanked: 7112 times
Been thanked: 4750 times

Здравей. Със сигурност Луматек за твоя случай и по-големи палатки ще е по-подходящ, те са много добри лампи. Това марсче е за малки места и е по-стар модел, но можеш да видиш другите им по-нови и мощни лампи и да си прецениш, може да намериш нещо по евтино... Лампата определено е едно от най-важните неща(и да е достатъчна за мястото) , но също и без другите условия не могат да се получат добре нещата-вентилация,почви(или както ще се гледа), саксии, торове и хубави семки. Не, не мисля че лампата би могла да компенсира грешки. Избери си добре почвата(за начинаещи био торовете и почви са най-лесни и щадящи на грешки) , съдовете(колко и какви размери крайни съдове ще сложиш там) и торовете някоя лесна серия(Кана са добри примерно за начало) и вземи семки, които да стават за начинаещи(в някои сайтиве ги пише, кои са по- кратки и лесни). И като свикнеш ще си избереш какво и как те кефи да гледаш.....
lag
Градинар
Градинар
Мнения: 42
Регистриран на: 03 Ное 2023, 17:16
Has thanked: 41 times
Been thanked: 42 times

Много благодаря за отговора :) чудя се, за да намаля риска от грешки дали да не се доверя на готови комплекти като напр. https://growshop-bg.com/grouboks-komple ... i-600w-led или https://growshop-bg.com/grouboks-komple ... i-720w-led ? Само ще променя размерът на бокса 120 120 200(за сега предпочитам по малък) ще взема малко по голям филтър, също и такъв за входящ въздух и най-голяма полемика остават, почвата, торовете и добавките ??? Как да разбера коя серия (почва, торове и тн) е за начинаещи и съответно е ефективна и лесна за работа? Благодаря
Аватар
Bathory
Градинар
Градинар
Мнения: 277
Регистриран на: 02 Ное 2022, 23:27
Has thanked: 535 times
Been thanked: 384 times

lag написа: 13 Ное 2023, 14:13 Много благодаря за отговора :) чудя се, за да намаля риска от грешки дали да не се доверя на готови комплекти като напр. https://growshop-bg.com/grouboks-komple ... i-600w-led или https://growshop-bg.com/grouboks-komple ... i-720w-led ? Само ще променя размерът на бокса 120 120 200(за сега предпочитам по малък) ще взема малко по голям филтър, също и такъв за входящ въздух и най-голяма полемика остават, почвата, торовете и добавките ??? Как да разбера коя серия (почва, торове и тн) е за начинаещи и съответно е ефективна и лесна за работа? Благодаря
Ето това предложение е по приемливо като цена:
https://www.mars-hydro.com/tsw2000-4x4- ... w-tent-kit
Аватар
grustman
Градинар
Градинар
Мнения: 888
Регистриран на: 24 Апр 2021, 14:11
Has thanked: 444 times
Been thanked: 1411 times

HomeGrown написа: 14 Ное 2023, 02:11 Здравей,

моето мнение е такова, че поне според мен ЛЕД технологията все още не се е развила достатъчно за да бъде конкуретна на газоразрядните лампи (HID), но иначе няма спор за това, че може да са до 30-40 по-ефективни или т.е. да консумират 30-40% по-малко електричество и също така да отделят по-малко топлина ;) аз лично още помня първите ЛЕД лампи на пазара дето бяга ги пуснали още преди 15 години и дето бяха с една розово-лилава светлина, която е крайно неефективна и неподходяща ама пък иначе струваха адски много пари още по време оно понеже и тогава ни обясняваха колко по-ефективни са ЛЕД лампите и как ще спестиш много от сметката за ток и т.н.

Но пак казвам: ЛЕД технологията е около 30% по-ефективна от ХИД !!!

Иначе казано около 700 Вт ЛЕД се равнява на 1000 Вт ХИД ;)

1000Вт ХИД или ХПС (натриева лампа) на кв.м. (м2) се използва от професионалните гроуъри, ама не си и помисляй да я набуташ в 1 м2 палатка примерно...

А за ЛЕД съм чувал, че нискобюджетните лампи използват китайски диоди, вместо САМСУНГ примерно и така след няколко месеца като ти изгорят най-важните диоди няма дори изобщо да разбереш само с просто око, ами трябва да имаш и специален уред за измерване на светлината.

Та значи аз лично май все още съм за доброто старо ХИД или ХПС, понеже ЛЕД са скъпи и не толкова добре доказали се или поне на този етап ;) иначе не отричам/отхвърлям предимствата на ЛЕД технологията като цяло и съм убеден, че това е бъдещето ама се чудя кога тия лампи ще станат достатъчно достъпни и доказали се аджеба?!

Успех!!!
Малко глупости говориш за лед-а живеем в 21 век и всичко е толкова напреднало а като става дума за ледове кеф му Viparspectra, Lumatek , Marshydro ,и тн говорим все за скъпи лампи ако говорим за евтините от ОЛХ то ХИД и фаровете от Кайен ще са с предимство 😜
lag
Градинар
Градинар
Мнения: 42
Регистриран на: 03 Ное 2023, 17:16
Has thanked: 41 times
Been thanked: 42 times

Причината да се доверя на лед технологията и като цяло на по нови и скъпи лампи е свързана точно с технологията! Само остава да видя колко ще е продуктивна :)
Аватар
Spiral
Баш Градинар
Баш Градинар
Мнения: 655
Регистриран на: 11 Дек 2018, 22:58
Has thanked: 966 times
Been thanked: 1552 times

HomeGrown написа: 14 Ное 2023, 02:11 Здравей,

моето мнение е такова, че поне според мен ЛЕД технологията все още не се е развила достатъчно за да бъде конкуретна на газоразрядните лампи (HID), но иначе няма спор за това, че може да са до 30-40 по-ефективни или т.е. да консумират 30-40% по-малко електричество и също така да отделят по-малко топлина ;) аз лично още помня първите ЛЕД лампи на пазара дето бяга ги пуснали още преди 15 години и дето бяха с една розово-лилава светлина, която е крайно неефективна и неподходяща ама пък иначе струваха адски много пари още по време оно понеже и тогава ни обясняваха колко по-ефективни са ЛЕД лампите и как ще спестиш много от сметката за ток и т.н.

Но пак казвам: ЛЕД технологията е около 30% по-ефективна от ХИД !!!

Иначе казано около 700 Вт ЛЕД се равнява на 1000 Вт ХИД ;)

1000Вт ХИД или ХПС (натриева лампа) на кв.м. (м2) се използва от професионалните гроуъри, ама не си и помисляй да я набуташ в 1 м2 палатка примерно...

А за ЛЕД съм чувал, че нискобюджетните лампи използват китайски диоди, вместо САМСУНГ примерно и така след няколко месеца като ти изгорят най-важните диоди няма дори изобщо да разбереш само с просто око, ами трябва да имаш и специален уред за измерване на светлината.

Та значи аз лично май все още съм за доброто старо ХИД или ХПС, понеже ЛЕД са скъпи и не толкова добре доказали се или поне на този етап ;) иначе не отричам/отхвърлям предимствата на ЛЕД технологията като цяло и съм убеден, че това е бъдещето ама се чудя кога тия лампи ще станат достатъчно достъпни и доказали се аджеба?!

Успех!!!
И аз преди години бях на това мнение, но вече нещата стоят по друг начин. След като си взех SP3000 на марс хидро се убедих сам. Изкарах малко по-голямо количество иобразуването на трихоми също беше малко по-добро, даже възнамерявам за голямата ми палатка 120х120х200 също да минавам на ЛЕД.
Keep on growing :stone:
lag
Градинар
Градинар
Мнения: 42
Регистриран на: 03 Ное 2023, 17:16
Has thanked: 41 times
Been thanked: 42 times

Може ли някой да разясни какво точно означават показателите на лед лампите (най-често се посочват два!) като /PPF от µmol/s и µmol/J/ ?
До колко това е от значение или просто е поредният маркетингов трик?
Публикувай отговор

Обратно към “Indoor - Домашно отглеждане”